ASBP

Podczas prawidłowego przebiegu sprawy rozwodowej zakończenia sprawy można się spodziewać nawet po pierwszej wizycie na sali sądowej. Dla sprawnego przebiegu niezbyt przyjemnego postępowania rozwodowego dobrze jest zwrócić się po pomoc prawnika. Dzięki jego wsparciu sprawa z pewnością przebiegnie nieco szybciej i bezproblemowo. Czy istnieją inne metody, które pozwolą na usprawnienie przebiegu postępowania rozwodowego?

Rozstanie bez orzekania o winie – z czym się wiąże?

Rozwodem bez orzekania o winie określana jest sytuacja, kiedy podczas postępowania rozwodowego obie ze stron są zgodne w kwestii zakończenia małżeństwa i nie decydują się na wskazanie strony odpowiedzialnej za rozpad małżeństwa. Taka decyzja często ma wpływ na bieg postępowania rozwodowego. W sytuacji jeżeli jeden z małżonków nie wyraża zgody na rozwód wyłącznie z jego winy, chce udowodnić swoja niewinność, a wraz z pojawianiem się kolejnych dowodów przedłuża się sprawa rozwodowa. Przepisem na przyspieszenie postępowania rozwodowego jest więc rozstanie bez orzekania o winie.

Pozew rozwodowy – co musi zawierać?

Bardzo często tematy związane z formalnościami powodują zakłopotanie. Na dodatek nieprawidłowo sporządzona dokumentacja zawsze negatywnie wpływa na tok każdej sprawy w sądzie, w tym też rozwodowego. Aby uniknąć utrudnień w tym zakresie, wiele osób postanawia skorzystać z usług profesjonalistów. Poszukiwania takich osób można dostrzec zerkając w Google na popularność takich fraz, jak na przykład adwokta rozwód kraków czy adwokat Warszawa.

Odpowiednio przygotowany pozew rozwodowy jest w stanie doprowadzić do szybszego rozpoznania sprawy. Sąd nie musi już wzywać stron do dołączenia do pozwu brakujących podczas składania pozwu dokumentów lub usunięcia braków formalnych w złożonym pozwie rozwodowego. W sieci dostępne jest mnóstwo gotowych wzorów takiego pisma, ale znacznie lepszy sposób to zwrócenie się po pomoc do prawnika.

Płatność za pozew rozwodowy – bez niej nie rozpocznie się sprawa rozwodowa

Zaletą terminowej płatności za rozwód może być sporo szybsze wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy. Powodem jest to, że sąd nie będzie już wzywał stron do dokonania płatności. Oczywiście można razem z pozwem załączyć wniosek o zwolnienie z opłat, jednak może to nieco opóźnić wyznaczenie terminu rozprawy. Sąd nim rozpozna sprawę będzie musiał rozpatrzyć wniosek i wydać decyzję dotyczące.