ASBP

Każdy, kto posiada dom z ogrodem, bez zawahania jest w stanie stwierdzić, że taras jest miejscem pełniącym rolę letniego centrum dla domowników. Zatem należy go urządzić w taki sposób, żeby okazał się funkcjonalny, elegancki oraz zachęcał do przebywania na łonie natury. W okresie wiosenno-letnim konieczne będzie zagwarantowanie dachu, który ochrania przed słońcem i deszczem.

Co trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu zadaszenia?

Średniej wielkości podest o optymalnej powierzchni nieprzekraczającej 10 m2 zazwyczaj lokuje się od strony południowej lub południowo-zachodniej. Wokół budynku można zaplanować parę tarasów, gdzie światło słoneczne pada o każdej porze z inną siłą. Północna lokalizacja zapewnia cień, jednak nie każdy lubi siedzieć w nim od rana do wieczora. Opłaca się również zadbać, by miejsce nie sąsiadowało z ulicą czy budynkami socjalnymi, co zagwarantuje miły relaks w bliskości natury. Słońce latem to pożądany akcent, aczkolwiek by nie przegrzać tarasów, powinno się zadbać o ich zacienienie. W nieskomplikowany sposób zapewnisz bliskim regulowaną kontrolę wskazania termometru na dworze, a także w domu. Jak to zrobić?

Podczas montowania dachu na stałe nie zapomnij paru zasadach

Wybierając najlepiej postawić na zgodność praktyczności i estetyki. Taras musi współgrać zarówno z charakterem domu, jak i z otoczeniem. Chodzi tu zwłaszcza o wielkość i styl pasujący do reszty. Powszechnym błędem popełnianym przy tego typu konstrukcji bywa zakłócenie harmonii tarasu i reszty posesji, zatem pergola tarasowa nie powinna okazać się zbyt „ciężka” w relacji do reszty konstrukcji.

Stacjonarne i sezonowe dachy do tarasu

Obecnie na rynku można spotkać wiele patentów pozwalających na czasowe, jak i stacjonarne osłonięcie tarasu. Możesz wybrać patenty ekonomiczne – np. markizy, żagle czy parasole, które są solidne i długowieczne. Jednak wciąż większość osób zamawia stałe osłony, przytwierdzane do murów, jak pergola tarasowa. W miejsce konwencjonalnego zadaszenia spotyka się daszki zrobione z transparentnych materiałów. Na stałej kracie da się wprowadzić składane zadaszenie, przeważnie zrobione z brezentu lub innych tkanin. To drugie rozwiązanie jest atrakcyjne, gdyż w pochmurne dni umożliwia zdjęcie materiału, co gwarantuje lepszą dostępność światła.