17

Paź 16

Strona archipark.pl

Strona archipark.pl

Architektura miejska, lub tzw. drobna architektura i meble miejskie to sprawa która przez wiele, sporo dekad nie istniał w świadomości społecznej. Ot, jest sobie droga wśród drzew, blisko dróżki są ławki parkowe lub kosze na odpadki. Zwykła rzecz, od zawsze tak było, co za temat? dostrzeżemy propozycję na meble miejskie. Okazuje się jednak, że i owszem, jest.

Myśląc o małej architekturze, tak naprawdę myślimy o terenie jaka nas otacza. O tym, jak wyglądają skwerki, place, ścieżki, parki. O tym, czy jest gdzie wyrzucić puste opakowanie po chrupkach, czy jest gdzie usiąść gdy mamy dość, czy zmierzając w południe razi nas słońce. Mówiąc krótko, architektura komunalna ma wpływ na to, czy jesteśmy skłonni w jakimś miejscu przebywać, a potem tam powracać.

Ale czym rzeczywiście mała architektura jest, jakie elementy się na nią składają? Ano na przykład stojaki na rowery, ławki parkowe czy kosze uliczne. Każdy z tych drobnych elementów jakie mijamy a nad którymi nie rozmyślamy – a to w końcu one w dużej mierze mają wpływ na wygląd i atmosferę otoczenia, ale też jego użyteczność i bezpieczeństwo.

Stojaki rowerowe na przykład. Mogą być piękne i cieszące oko, jeśli jednak równocześnie tak dziwne, że kompletnie nieużyteczne. Ławki parkowe mogą być mało oryginalne, jednak bardzo odporne, dzięki czemu zniosą dużo lat. A kosze uliczne, mogą być na trwałe przytwierdzone do ziemi (np. kosze betonowe) jednocześnie zwiększając ich wytrzymałość i bezpieczeństwo (nikt raczej nie zniszczy go w trakcie manifestacji ulicznej) lub metalowe czy wręcz plastikowe, nieskomplikowane do zmiany ale nie tak solidne. Pozostając w temacie koszy: kosze parkowe raz jeszcze powinny dostatecznie kreować się z okolicą krzewów, jednak niepotrzebnie być odpornymi na zamieszki.

Potrzebujemy czy nie, mała architektura to coś, co ma oddziaływanie na każdego z nas, więc powinno się się tą kwestią zaciekawić i poczytać kilka artykułów w prasie specjalistycznej.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 7 (ostatnio: 27.08.2018 03:19:20)
  • yahoo: 6 (ostatnio: 12.02.2018 08:53:01)

Podlinkuj wpis:

No comments yet, be the first.

Dodaj komentarz