ASBP

Korzeń omanu to niedoceniana roślina o właściwościach terapeutycznych, którą warto mieć w swoim domu. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, a ponadto świetnie sobie radzi z leczeniem chorób skóry.

Korzeń omanu – jak można wykorzystać jego lecznicze właściwości?

Wieloletnia roślina, czyli korzeń omanu, od dawna jest cennym wykorzystywana w ziołolecznictwie. Jej składnikami są między innymi helenina i azulen, które odpowiadają za jej antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne działanie. Azulen dodatkowo łagodzi infekcje skóry i obrzęki. Jest jeszcze inulina, która wspomaga dobre bakterie jelitowe.

Korzeń omanu ma zastosowanie w walce z pasożytami obecnymi w jamie ustnej albo jelitach. Można go stosować także podczas zmagań z podwyższonym cholesterolem, a dodatkowo zadziała wzmacniająco słabe serce i pomoże w uregulowaniu cyklu miesiączkowego. U kobiet karmiących, systematycznie spożywającym korzeń omanu, pomoże szybko i przede wszystkim w naturalny sposób poprawić laktację.

Jakie jest zastosowanie korzenia omanu i gdzie można go kupić?

Korzeń omanu można znaleźć między innymi w aptece bądź sklepie zielarskim, zarówno tradycyjnym, jak i takim działającym w internecie. Kluczową kwestią jest sposób podania. Najczęściej wybieraną formą jest napar. Łyżkę pokruszonego korzenia należy zalać wrzącą wodą i po 30 minutach odcedzić. Jeśli spożywa się go codziennie, to pierwsze efekty można zobaczyć bardzo szybko.

Moment zażywania naparu również nie jest bez znaczenia. Jeśli walczymy z pasożytami, najlepiej jest wypijać go rano, na czczo. W przypadku kobiecych dolegliwości najlepiej wypijać jedną filiżankę wczesnym rankiem, a drugą przed snem. Przy infekcjach dróg rodnych korzeń omanu stosuje się do płukanek i nasiadówek. Naparem można też przecierać skórę trądzikową oraz łojotokową.

Za to korzeń omanu w formienalewki nada się w przypadku schorzeń dróg oddechowych. Nalewka jest wytwarzana ze 100 gramów sproszkowanego surowca oraz 250 ml wysokoprocentowego alkoholu. Wystarczy połączyć ze sobą oba te składniki i odstawić miksturę w ciemne miejsce na minimum parę dni. Po odstaniu i przefiltrowaniu nalewka nadaje się do picia. Zaleca się, aby spożywać 0,5 łyżeczki kilka razy dziennie.