28

Maj 16

Biuro rachunkowe o zmianie prawa pracy

Biuro rachunkowe o zmianie prawa pracy

Nowy rok przyniesie sporą ilość zmian jeżeli chodzi o prawo pracy. Większość przedsiębiorców będzie musiało zderzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Czy planowane zmiany okażą się pozytywne dla zatrudnionych, czy może doprowadzą do powrotu szarej strefy? Razem z portalem Biura rachunkowe Warmia postaramy się przeanalizować dostępne newsy i odpowiedzieć na to pytanie.

Najważniejszą zmianą będzie uregulowanie stawki minimalne dla umów-zlecenie. Bieżąco wynagrodzenie takich umów nie jest w żaden sposób zabezpieczone. Taki stan rzeczy bardzo często nadużywany jest przez pracodawców. Według rządu taka praktyka jest odpowiedzialna za naganną sytuacje na rynku pracy. Nowe przepisy miają doprowadzić do sytuacji, w której przyszły szef będzie musiał przemyśleć, czy warto oferować umowę-zlecnie czy może umowę o pracę.

Problem w tym, że razem z wprowadzeniem płacy minimalne w przypadku umowy zlecenie w górę pójdzie też płaca minimalna umowy o pracę. Ten wzrost najbardziej odczują szefowie, którzy mogą być zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Sytuacja ta jest o tyle groźna bo może prowadzić do powrotu szarej strefy. Chodzi tu o półlegalne lub nielegalne zatrudnianie pracowników w celu pozbycia się kosztów zatrudnienia. To może przełożyć się na skok statystycznego bezrobocia, które w efekcie będzie się źle prezentować we wszelkiego rodzaju sondach opinii publicznej.

Ustawodawcy liczą na konkretny zysk jaki wpłynie po wejściu przepisów w życie. Ciekawe jest to czy rozważyli niechęć przedsiębiorców do nowych zmian i ewentualne zwolnienia. Czas odpowie na to pytanie. Zapowiadane zmiany rodzą kolejne pytania, na które trudno w tym momencie odpowiedzieć. Być może zamiast kroku w przód gospodarka wykonana dwa kroki w tył.

O komentarz poprosiliśmy panią Martę Zakrzewską tworzącą portal Biura Rachunkowe Warmia: „Szara strefa to rzeczywiste zagrożenie, na które rządzący powinni uważać bowiem poprawa tej sytuacji może być trudna. Do wejścia ustawy w życie zostało niecałe pół roku warto ten czas przeznaczyć na dialog w tej sprawie.”


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 2 (ostatnio: 22.05.2018 16:27:19)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 27.08.2016 23:04:29)

Podlinkuj wpis:

No comments yet, be the first.

Dodaj komentarz